ponedjeljak, 19. oktobar 2020.
Uzimajući u obzir da bh. vlade traže širu podršku međunarodne finansijske pomoći kako bi suzbili ekonomske i socijalne posljedice recesije, očekujemo da će se reforma preduzeća u većinskom vlasništvu vlada uskoro naći na političkoj agendi. Ovaj prioritet je bio ključni element, kako Reformske agende, tako i prethodnih programa Međunarodnog monetarnog fonda (MMF-a) i Svjetske banke. Od donošenja reformskih dokumenata, reformski progres u ovom kontekstu je bio prilično limitiran. Potreba za pravovremenim odlukama baziranim na činjenicama kako bi se maksimizirala uloga državnih preduzeća u procesu oporavka je više nego evidentna.
CPU se zalaže za širenje danas već prilično ograničene diskusije na ovu temu, kako bi se podržali nadolazeći procesi i odluke. Ova rasprava ima za cilj približavanje podijeljenih mišljenja na način na koji se može maksimizirati doprinos ovih kompanija ekonomiji i društvu kao cjelini. Tačnije, trebamo pogledati u razvoj tržišta, poslovanje telekoma, te poslovne modele koji će adresirati sljedeća pitanja:
- Kako poboljšati kvalitet i pristupačnost usluga?
- Koji je optimalni/očekivani doprinos telekoma u povećanju produktivnosti i razvoju digitalne ekonomije?
- Koje su očekivane finansijske i fiskalne koristi za privredu i građane od poslovanja telekom operatera u FBiH?
- Koje su deregulacije tržišta potrebne da bi se podržao efektivan razvoj sektora?
Publikacija pruža objašnjenje potrebno za adresiranje ove teme, kako bi se pokrenulo i konkretnije doprinijelo razgovoru o budućnosti telekom operatera u FBiH u svjetlu tekuće ekonomske krize i očekivanog oporavka.
Analizu možete pročitati OVDJE ili na našem ISSUU kanalu.
Dostupno i na engleskom jeziku.