Cirkularna ekonomija - šansa za tekstilnu industriju
read more
Energetski sektor u BiH ima enorman razvojni potencijal. BiH jedina u regiji ima pozitivan bilans izvoza električne energije, te je osma zemlja u Evropi s aspekta hidropotencijala, koji trenutno koristi nešto preko jedne trećine (37%). Također, procjenjuje se da BiH ima najveće potencijale za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (vjetar, solarna energija, energija iz biomase, te geotermalna energija) na Balkanu, koji su ujedno i 30% veći od EU prosjeka. Pored toga, BiH ima i više od šest milijardi tona rezervi uglja, lignita i treseta. BiH uvozi naftu i plin. Iako postoje određeni kapaciteti za preradu nafte, BiH je skoro u potpunosti ovisna o Srbiji, Hrvatskoj, Mađarskoj i Crnoj Gori, dok se plin uvozi iz Rusije.
Nedostatak sveobuhvatne državne energetske strategije, investicionih planova, te transparentnih procedura odabira investitora već duže vremena predstavljaju prepreku značajnijim ulaganjima u energetski sektor.
Na državnom nivou ne postoji sveobuhvatna energetska strategija koja bi se mogla koristiti kao okvir za analizu energetske politike. Odgovornost za definisanje politike razvoja u energetskom sektoru u BiH je nejasno definisana. Kao rezultat toga, sistemi i procedure za osmišljavanje i provođenje rješenja su neefikasni. Osim toga, koordinacija na državnom nivou i usklađivanje donatorskih sredstava je neadekvatna. Problem je dodatno pogoršan neefikasnim institucijama, nedostatkom nezavisnih ekspertnih analiza, nekvalitetnom razmjenom mišljenja između učesnika u procesu, nedostatkom jasnog vlasništva nad projektima što vodi do preklapanja dužnosti, zastarjelim zakonskim rješenjima, nepostojanjem sveobuhvatne baze podataka, lošom koordinacijom između Direkcije za ekonomsko planiranje (DEP), Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i entitetskih ministarstava, slabe međusektorske koordinacije i neadekvatne analize utjecaja.
Čitav izvještaj možete preuzeti ovdje.
Centar za politike i upravljanje u sklopu projekta "Poticanje održivog i inkluzivnog razvoja u BiH kroz modele cirkularne ekonomije", koji realizira uz podršku Fonda otvoreno društvo BiH, organizira konferenciju „Cirkularna ekonomija u BiH", u Sarajevu 7. juna 2022. godine u hotelu Hills, sa početkom u 11.00h.
read moreCentar za politike i upravljanje (CPU) uz podršku Center for International Private Enterprise (CIPE) organizuje online konferenciju “Odgovor na krizu: Maksimiziranje doprinosa telekom operatera ekonomskom oporavku i digitalnoj transformaciji u BiH“. Struktuirana u formi dva izlagačka panela, ova konferencija će okupiti relevantne donosioce odluka, predstavnike telekomunikacijske industrije i međunarodne eksperte u sektoru.
read moreCentar za politike i upravljanje u sklopu projekta „Promoviranje debate o ključnim reformskim politikama" organizuje konferenciju „Stabilnost finansijskog sektora u BiH“ koja će se održati u Sarajevu 6. novembra u Atrij sali hotela Evropa sa početkom u 12h. CIlj konferencije je da podstakne stručnu debatu, te sagleda napredak na provedbi strukturalnih reformi u finansijskom sektoru, kao i efekte istih na jačanje ekonomskih aktivnosti u Bosni i Hercegovini.
read more